سپتيك تانك

انواع سپتيك تانك

سپتيك تانك ها را معمولا از نظر جنس مخازن آن به چهار دسته بتني، آجري (مصالح بنايي)، پلي اتيلني و كامپوزيتي تقسيم بندي مي نمايد. اگرچه فرآيند تصفيه آنها با يكديگر مشابه است لكن هركدام داراي مزايا و معايبي از نظر هزينه خريد، سهولت نصب و بهره برداري، سرعت ساخت، دوام، سطح آب بندي و مقاومت استاتيكي بدنه هستند.

 سپتيك تانك بتني

اين سپتيك تانك ها از جنس بتن مسلح و با عيار 400-300 كيلوگرم بر مترمكعب ساخته مي شوند. عيار كمتر بتن باعث افزايش نفوذپذيري و امكان خوردگي آرماتورها و عيار بالاتر از اين محدوده باعث ايجاد ترك در هنگام سردشدن بتن مي شود. در اين نوع از سپتيك تانك ها مهمترين مشكل مسئله نفوذپذيري و نشت فاضلاب از بدنه و درزها است. چراكه نفوذ فاضلاب به درون ديواره هم سبب خوردگي سريع آرماتورها و تخريب شديدتر بتن شده و هم باعث آلودگي خاك و محيط اطراف سپتيك تانك مي شود.

با توجه به اينكه pH فاضلاب سپتيك تانك ها تا حدودي اسيدي و pH بتن كاملاً قليايي است لذا مقدار نفوذپذيري بتن نقش بسيار تعيين كننده اي در كارايي سپتيك تانك و عمر مفيد آن دارد. در برخي موارد براي كاهش هرچه بيشتر مقدار نفوذپذيري از پوشش هاي آب بند كننده با پايه هاي سيماني يا قيري استفاده مي شود. بديهي است كه استفاده از اين پوشش ها هزينه ساخت اين نوع از سپتيك تانك ها را تا 30 درصد افزايش مي دهد.

در كشور ما سپتيك تانك هاي پيش ساخته بتني تا ظرفيت 10 مترمكعب ساخته و اجرا مي شود. سپتيك تانك هاي پيش ساخته داراي حداقل يك قطعه كف، بسته به ظرفيت آنها داراي يك يا چند قطعه بدنه و يك قطعه سقف مي باشند كه بصورت مجزا به محل نصب حمل شده و سپس در محل بر روي يكديگر قرار مي گيرند. درز بين قطعات نيز معمولاً با ملاتهاي آب بند كننده پر مي شود.شكل سپتيك تانك هاي پيش ساخته معمولاً بصورت استوانه عمودي و مقطع آنها دايره و قطر داخلي آنها 2000-1600 ميليمتر و ضخامت بدنه آنها 150-100 ميليمتر مي باشد. 

سپتيك تانك آجري (با مصالح بنايي)

اين سپتيك تانك ها معمولا با استفاده از آجر فشاري و ملات ماسه سيمان ساخته مي شوند. البته در برخي موارد بجاي آجر از بلوك هاي سيماني يا سنگ استفاده مي شود. در هر صورت بزرگترين مشكل و عيب اين سپتيك تانك ها نفوذپذيري بالا و نشت بسيار زياد از ديواره و كف آنها است. به علاوه به سبب عدم مقاومت ديواره آنها در برابر نشست و فشارهاي جانبي، پس از مدتي از ساخت، ترك ها و درزهاي زيادي در ديواره و كف آنها ايجاد مي شود كه باعث نشت فاضلاب به بيرون از مخزن و آلوده ساختن خاك اطراف مي گردد. حتي زماني كه پوشش سيماني به ضخامت 2-1 سانتيمتر نيز بر روي بدنه آنها اجرا مي شود اين معايب و مشكلات به قوت خود باقي خواهد ماند چرا كه اين پوشش سيماني نيز به سبب شكنندگي تحت كوچكترين نشست از ديواره جدا مي شود.

در برخي موارد براي كم كردن نشت فاضلاب از بدنه از پوشش هاي قيري بر روي مخزن استفاده مي كنند. اگرچه اين پوشش ها نشت از منافذ ديواره را كاهش مي دهد اما نمي تواند مانع نشت فاضلاب از محل درزها و ترك ها باشد. زيرا اين پوشش ها به ديواره چسبيده بوده و همراه با ديواره دچار ترك و درز مي گردند.

به علت اينكه اين ديواره هاي آجري يا بلوكي فشارجانبي كمي را مي توانند تحمل كنند، لذا حداكثر عمق اين مخازن به 4 مترمحدود مي شود. البته اين در شرايطي است كه پشت ديواره با خاك پرشود در غير اينصورت حداكثر عمق 5/2 متر  خواهد بود.

 سپتيك تانك پلي‌اتيلني

مزاياي پلي اتيلن در سيستم هاي جمع آوري و تصفيه فاضلاب باعث شده است كه روز به روز مصرف انواع لوله و مخازن پلي اتيلني در  اين بخش افزايش يابد. در سالهاي اخير و با ورود تكنولوژي توليد لوله هاي با قطر تا 3500 ميليمتر به كشور، توليد و استفاده انواع مخازن پلي اتيلني نيز گسترش يافته است.

مزاياي مواد پلي اتيلني سبب شده كه سپتيك تانك ها را نيز از اين مواد توليد نمايند. آب بندي كامل، مقاومت بسياربالا در برابر خوردگي و سرعت بالاي ساخت و نصب آنها از جمله مهمترين مزاياي سپتيك تانك هاي پلي اتيلني است. مواد اوليه اين سپتيك تانك ها پلي اتيلن با گريد 80 يا 100 بوده كه دانسيته گريد 100 آن 945/0 گرم بر سانتيمتر مكعب است. اصلي ترين مشكل اين نوع سپتيك تانك، قيمت بالاي آنها در مقابل انواع آجري و بتني است اما مزاياي ديگر آنها سبب شده است كه مصرف آنها در حال حاضر رو به رشد باشد.

از نظر مقطع پروفيل بدنه، سپتيك تانك هاي پلي اتيلني به دو دسته تك جداره و دوجداره تقسيم بندي مي شوند. ضخامت مقطع سپتيك تانك هاي تك جداره  حداكثر 12 ميليمتر است كه به همين علت مقاومت جانبي آنها در برابر فشارهاي جانبي بسيار كمتر از نوع دو جداره است. بنابراين سپتيك تانك هاي تك جداره قابليت دفن در زمين را بدون داشتن ديوارحائل يا اتاقك ندارند. به علاوه سيستم توليد آنها به گونه اي است كه ايجاد ديواره داخلي سپتيك تانك به سختي ممكن خواهد بود كه در اين صورت سپتيك تانك بخش زيادي از كارايي خود را از دست خواهد داد. از اين رو استفاده از اين نوع مخازن پلي اتيلني تك جداره به عنوان سپتيك تانك توصيه نمي شود.

در مقابل سپتيك تانك هاي پلي اتيلني دوجداره داراي ضخامت تا 100 ميليمتر مي باشند كه اين ضخامت بالا در كنار هندسه مقطع باعث ايجاد يك مقاومت جانبي بالايي در آنها مي شود. بدين ترتيب اين سپتيك تانك¬ها حتي بدون هيچ اتاقك يا ديوار حائل يا نگهدارنده مي توان در زير خاك مدفون ساخت.  به علاوه ضخامت بالاي جداره آنها اين امكان را فراهم مي آورد كه هرنوع صفحه يا ديواره را بتوان در داخل سپتيك تانك جوش داده و هر نوع اتصال مورد نياز را تعبيه نمود. 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ آذر ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۲۲:۱۰ توسط:امين موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :