سپتيك تانك

انواع پكيج تصفيه فاضلاب بهداشتي

روشهاي تصفيه فاضلاب انساني:

بطوركلي روشهاي كار پكيج تصفيه فاضلاب را مي توان به سه دسته اصلي فيزيكي، شيميايي و بيولوژيكي تقسيم بندي نمود.

به ندرت اتفاق مي افتد كه يكي از روشهاي گفته شده بتواند تمامي خواسته ها را از سيستم تصفيه برآورده سازد. بنابراين در اكثر موارد لازم است كه تركيبي از روشهاي فوق استفاده شود. واحدهاي تصفيه بر مبناي اصول كار يك يا تركيبي از روش هاي به كار گرفته شده به منظور انجام عملياتي خاص طراحي ميگردند. بر اساس روش هاي استفاده شده، روش هاي تصفيه عموماً به دو دسته واحدهاي عملياتي و واحدهاي فرآيندي تقسيم مي گردند.

۱-  پكيج تصفيه فاضلاب روشهاي فيزيكي

از جمله روش هاي معمول تصفيه فيزيكي فاضلاب مي توان به سيستمهاي آشغالگيري، دانه گيري، ته نشيني، شناورسازي، چربي گيري و فيلتراسيون اشاره نمود.

۲– تصفيه فاضلاب بهداشتي (روش هاي بيولوژيكي)

به آن دسته از روشهايي كه درآنها از فرآيندهاي بيولوژيكي براي تصفيه فاضلاب استفاده ميشود، روش هاي بيولوژيكي مي گويند. در اين روشها ميكروارگانيسم ها (بويژه باكتريها) نقش اصلي را در فرآيند تصفيه برعهده دارند چرا كه آنها با استفاده ازمكانيسمهاي دروني خود مواد آلي موجود در فاضلاب را جذب كرده و از آن براي توليد سلول جديد و كسب انرژي استفاده مي كنند.

از آنجاكه سهم عمده اي از آلاينده هاي فاضلاب را مواد آلي تشكيل مي دهند، استفاده از روشهاي بيولوژيكي امروزه بطور گسترده اي براي تصفيه فاضلاب ها متداول شده است. روشهاي بيولوژيكي قادرند با هزينه اي پايين، طيف گسترده اي از آلاينده ها را مورد تصفيه قرار دهند. در ذيل به بررسي برخي روشهاي معمول در پكيج تصفيه فاضلاب مي پردازيم.

۳- روش لجن فعال با هوادهي گسترده

فرآيند تصفيه در اين روش مطابق فرآيند لجن فعال است با اين تفاوت كه به منظور كاهش حجم لجن توليدي و مشكلات ناشي از آن اصلاحاتي در روش تصفيه صورت گرفته است. اين اصلاحات شامل افزايش زمان ماند هيدروليكي و عمر لجن ميباشد. اين تغييرات سبب شده است كه ميزان لجن دفعي بطور قابل ملاحظه اي كاهش يابد. همچنين پايداري و مقاومت سيستم نسبت به نوسانات كيفي و كمي ورودي افزايش يافته است. انعطاف پذيري و پايداري اين سيستم سبب شده است كه امروزه در كشور ما بطور گسترده اي از اين روش براي تصفيه انواع فاضلاب هاي بهداشتي و صنعتي استفاده شود.

۴- فرآيند Integrated Fixed-film Activated Sludge) IFAS)

در فرايند IFAS از تلفيق رشد چسبيده و معلق ميكروبي بصورت همزمان استفاده مي گردد. سيستمهاي IFAS مزاياي گسترده تر ي را نسبت به فرايندهاي متداول لجن فعال (سيستم هاي داراي رشد معلق ) دارا هستند. اين سيستم ها علاوه بر مقاومت بالا در برابر شوك هاي بارگذاري آلي و هيدروليكي انعطاف پذيري و قدرت تصفيه بيشتري را دارا مي باشند. مزاياي ذكر شده در فوق با تعبيه مدياهاي مناسب در درون حوضچه هوادهي لجن فعال حاصل مي گردد. ( با قرار گرفتن مديا در داخل حوضچه هوادهي لجن فعال، زيست توده بيشتري تشكيل مي گردد). (بدون آنكه سبب افزايش بارگذاري جامدات به حوضچه ته نشيني بگردد). در اين حالت بدون نياز به افزايش بخش سازه اي و تنها با افزايش مديا و تغيير ميزان هوادهي ميزان بارگذاري آلي و هيدروليكي به واحدهاي لجن فعال افزايش مي يابد. در واقع در اين سيستمها زيست توده متصل به مديا مسب افزايش راندمان عملكرد تصفيه فاضلاب مي گردد. از طرفي با افزايش زيست توده مقاومت فرايند در برابر شوكهاي بارگذاري آلي و هيدروليكي افزايش مي يابد.

۵- روشهاي شيميايي

در روشهاي شيميايي فرآيند جداسازي يا تبديل مواد آلاينده، به كمك افزودن موادشيميايي و در نتيجه واكنشهاي شيميايي مواد صورت مي گيرد. پيچيدگي در اين فرآيندها به مراتب بيش از روشهاي فيزيكي مي باشد. همين پيچيدگي سبب دشواري نسبي در بهره برداري از روشهاي شيميايي مي گردد. از اين رو تا حدامكان سعي مي شود كه كمتر از روشهاي شيميايي در سيستم تصفيه استفاده شود. به علاوه هزينه خريد و نگهداري مواد شيميايي مورد نياز در برخي موارد مانع بزرگي در كاربرد فرآيندهاي شيميايي است. روشهاي ترسيب شيميايي (انعقاد و لخته سازي) و گندزدايي با كلر وتركيبات آن جزء مهمترين روشهاي شيميايي مورد استفاده در پكيج تصفيه فاضلاب محسوب مي گردند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ دى ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۰۲:۲۹ توسط:امين موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :