سپتيك تانك

نحوه ي عملكرد سپتيك تانك

محتويات فاضلاب از طريق لوله هاي ورودي وارد مخزن بتني مي شود و اين فاضلاب پس از ورود به مخزن به سه حالت جامد،مايع و گاز تقسيم مي شوند.لايه ي زيرين يا همان ته نشين شده لجن ها هستند لايه ديگر ذرات معلق هستند كه سبك ترند و شامل روغن و چربيها و صابونها و ديگر پساب هاي ناشي از استحمام اند. اولين مرحله فرآيند تسويه همان ته نشيني جامدات است به دليل عدم وجود اكسيژن در مخزن سپتيك تانك باكتري هاي آنائروبيك شروع به فعاليت مي كنند و املاح موجود را به نمك هاي آلي و گازهايي چون هيدروژن و متان تبديل مي كنند براي جلوگيري از بوي بد ناشي از اين پساب ها روي مخزن سپتيك تانك درپوشي مي گذارند هر چند سال يك بار بايد قسمتي از لجن هاي آن را با پمپ كردن از سپتيك تانك خارج نمود . با ته نشيني لجن فقط مايع فاضلاب باقي مي ماند كه تا حدود ٧٠ درصد مواد آلي آن حذف شده اند همزمان و متناوب با تجزيه لجن در مخزن بتني گاز توليد مي شود كه به صورت حبابهاي ريز به سوي سطح مايع صعود مي نمايد. گازهاي مزبور در حين برخورد به فاضلاب وارده مولكولهاي گاز را با موجودات ريز كه عامل اصلي عمليات تجزيه اند جذب مي كنند. ذرات مزبور در سطح مايع تجمع يافته و به تدريج آن را سنگين و ضخيم مي كند تا آنجا كه كف مذكور در اثر افزايش وزن اندكي زير سطح مايع قرار مي گيرد. گسترش لايه هاي شناور گاهي به ميزاني است كه سطح زيرين آن حتي تا درون فاضلاب اصلي نيز ادامه مي يابد. پيدايش اين وضع معمولاً همزمان با افزايش لجن در كف مخزن است و نتيجتاً گذرگاه فاضلاب در داخل مخزن آنقدر كوچك مي شود كه فرصت كافي براي ته نشين شدن مواد معلق فاضلاب تازه تخليه شده باقي نمي ماند و در نتيجه در پساب مخزن بتني مقدار قابل توجهي مواد شناور مشاهده خواهد شد. اشكال مزبور را مي توان با تخليه و تنظيف منظم مخزن بتني مرتفع كرد.

در حقيقت و با توجه به تعاريف فوق، سپتيك تانك حوض ته نشيني ساده ايست كه در آن فاضلاب با سرعتي كم و بطور مداوم در جريان است لذا مواد معلق ته نشين شده بصورت لجن در كف انباره با كمك باكتري هاي بي هوازي هضم ميشود، و در نتيجه تبديل به مواد آبكي و گازي شكل مي گردد و از حوض خارج مي شود لذا از مقدار لجني كه بايد تخليه شود كاسته مي شود،بطوريكه تخليه لجن حداكثر يك بار درسال و در نهايت ۵ سال يكبار نياز به خالي كردن پيدا مي كند.

نكته مهمي كه بايد حتماٌ رعايت شود اين است كه در تمام مدت مقدار فاضلابي كه از آن خارج مي شود برابر با مقدار فاضلابي باشد كه وارد سپتيك تانك مي شود. پساب هاي باقيمانده از اين فعل و انفعالات به صورت پساب هايي در مي آيند كه براي محيط زيست بسيار مضر و عامل بيماري هاي خطرناكي هستند بنابرين هرگز نبايد اين پساب ها مستقيماً جذب آب هاي زير زميني و منابع آب جاري شوند از اين رو بايد اين مايع از مخزن بتني خارج شده و وارد حوضچه هاي كلر زني و بعد از آن دفع گردد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ دى ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۴۳:۰۱ توسط:امين موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :